Diş Hekimi hasta takip programları, sağlık alanında kullanılan temel araçlardan birisidir. Bu programlar sayesinde diş hekimlerinin ve diş kliniklerinin hasta takipleri kolaylaşmaktadır. Bununla birlikte; bu programların sağladığı faydalardan dolayı günümüzde çok sayıda dental yazılım olması uygun program seçimini çoğu zaman zorlaştırabilmektedir. Her bir hasta takip programı; kendi içerisinde farklı özelliklere, avantajlara ve bazen de birtakım dezavantajlara sahiptir. Bu yüzden yazılımı tercih edecek klinik ve doktorların detaylı bir araştırma yapması gerekmektedir.

Hangi Dental Yazılım Seçilmeli ve Kullanılmalı?

Tercih edilecek dental yazılım için diş hekimlerinin bazı beklentileri bulunmaktadır. Başta bu beklentilerin karşılanması gerekmektedir. Fakat durum sadece bununla sınırlı kalmamaktadır; beklentiler kadar diğer hasta takip programlarından ayrılacak birtakım öne çıkan özelliklere de ihtiyaç duyulmaktadır.

dental-hasta-takip-programi

Piyasada yer alan başlıca dental hasta takip programları DentalBulut, Dentaline, Novasoft, Bulut Klinik, Macrodental ve Medicasimple şeklinde aşağıdaki gibi özetlenebilir:

DentalBulut | En İyi Dental Yazılım

Dental yazılım için bir diğer öneri DentalBulut olmaktadır. DentalBulut sistemi diğerlerinden farklı olarak bir program gibi indirilmesi gerekmemektedir. İnternetiniz olduğu müddetçe hasta takip programına erişim sağlanmaktadır. Böylece herhangi bir bilgisayar bozulması, hacklenmesi gibi durum sonrasında sorun yaşanmamaktadır. Daha güvenli kullanım gerçekleşmektedir. Dolayısıyla DentalBulut hasta takip programını gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. DentalBulut Hasta Takip ve Klinik Yönetim Programının başlıca öne çıkan özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Sistemi kullanan personeller için ekstra bir ücret yansıması olmamaktadır. Klinikte yer alan personeller ücretsiz bir şekilde kullanabilmektedir. Bununla birlikte yazılımı kullanacak olanların program üzerindeki düzenleme yetkileri de düzenlenmektedir.
 • Yazılımda yer alan bilgilerin hepsini Excel dosyası ile birlikte dışarıya aktarılmaktadır. Olası bir bilgi ihtiyacında doküman olarak elde bulundurmak adına bilgileri indirilebilmektedir. Sistemin en büyük avantajlarından birisi e-fatura ve e-SMM düzenlenebilmesidir. Sistem üzerinden ekstra bir uğraş göstermeden fatura hazırlanmakta ve gönderimi sağlanmaktadır.
 • Her sistemde olduğu gibi hasta kayıtları, tedavi süreçleri, görüntüleme bilgileri bununla birlikte kliniğe dair finansal özellikler, reçete, SMS gönderimleri ve stok takipleri yapılmaktadır. İhtiyaç olan malzemeler erkenden fark edilerek böylece eksik giderilebilmektedir.
 • Son olarak hastaya dair e-nabız üzerinden veri gönderimi sağlanmaktadır. Ayrıca DentalBulut DHBS’ye kayıtlı olan sayılı firmalar arasında yer almaktadır.

dis-hekimi-hasta-takip-programi

Dentaline

Dentaline, 1999 yılından beri dental alanda hizmet veren bir firmadır. Firma sadece dental yazılım alanında değil aynı zamanda klinik malzeme ve görüntüleme alanında da faaliyet göstermektedir. Dentaline adıyla yazılım alanında daha geniş bir kitleye adını duyurduğunu söylemek de mümkündür. Başlıca öne çıkan özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Firma tarafından bu yazılım sadece bir program olarak tanıtılmamaktadır. Hasta-doktor arasındaki takip kadar doktorun alanı ve mesleği hakkındaki gelişimleri de takip edebilmesi öngörülmektedir. Güncelleme desteğinin yanı sıra yaygın kullanım gösterirken veri güvenliği sunması da dikkat çekmektedir. Aynı zamanda hastaya yapılan tüm işlemler tamamıyla görüntülenmektedir.
 • Programı daha doğrusu hasta takip yazılımı için bulut sistemi kullanılmamaktadır. Bizzat markaya ait internet sitesi üzerinden indirme işlemi gerçekleştirilmektedir. İndirme işlemi sonrası teknik destek ile birlikte kliniklerde kullanıma hazır hale gelmektedir. Sistem üzerinde iyileştirmeler adına olası güncellemeler belirtilerek yapılmaktadır.
 • Bulut sisteminin kullanılmıyor olması dezavantaj yaratmaktadır. Sistemi kullanabilmek adına zaman ve mekan kısıtlaması oluşmaktadır. Sadece kurulumun yapıldığı cihazlarda hasta takip sistemi kullanılır ve farklı cihazlara entegre edilememektedir. Bu yüzden günümüzde daha çok bulut sisteme sahip olan Dental yazılım tercih edilmektedir.

Novasoft

Novasoft, hasta takip programı kapsamında tercih edilebilecek bir diğer programdır. Hastaların özellikle görüntüleme kayıtlarını tutabilmek adına geliştirilmiş masaüstü bir yazılım programıdır. Öner çıkan özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Yazılım üzerinde hastaların randevu kayıt bilgileri, gelen hastaların kayıtları, planlama ve tedavi yöntemi işlenmektedir. Bununla birlikte genel faturaların kesilmesi de yapılmaktadır. Dental yazılım üzerinde otomatik SMS gönderimi ve aynı zamanda otomatik veri yedekleme gerçekleşmektedir.
 • Yalnız hasta takip programının kendi içinde bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Her ne kadar fatura bilgisi işlenebilse de e-fatura ve e-reçete işlemleri gerçekleşmemektedir. Özellikle diş kliniklerinde olması gereken e-reçete özelliğinin olmaması kullanacaklara sorun yaratmaktadır. Bununla birlikte masaüstü yazılım olması olası bir kontrol sürecinde telefondan hızlı hareket etmeyi engellemektedir.

Bulut Klinik

Dental yazılım alanında bilinen Bulut Klinik, hasta takip programı kapsamında bir yazılım geliştirmiştir. Bahsedilen bu yazılım diğer yazılımlarda olduğu gibi hastaların takip edilmesini kolaylaştırmaktadır. Hastanın var olan sorunlarını kayıt etmek, geçmiş kontrol ve görüntüleme bilgilerini kaydetmek mümkündür. Öne çıkan özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Hastaların planlanan tedavi yöntemlerinin yanı sıra hastaya dair bilgilendirme yapılmaktadır. Hastaya dair birçok bilginin raporlaştırılması da gerçekleştirilmektedir. Yazılımda e-reçete, e-fatura hizmetlerinin de doktor tarafından yapılması mümkündür. Sistemi çoklu entegrasyona sahip olması bu yönde olumlu dönüşleri sağlamaktadır.
 • Yazılım hakkında temin etme ve nasıl kullanılacağına dair net bilgilerin olmaması dezavantaj yaratmaktadır. Özellikle bulut sistem vurgulamasının yapılmaması bu yönde kısıtlamalara neden olmaktadır. Masaüstü kullanım dışında her ne kadar telefondan uygulamalı takip yapılabilse de bu alanda yapılan müşteri yorumlarının kısıtlı olması memnuniyet oranını belirlemekte yetersiz kalmaktadır.

Macrodental

Klinikte kullanmak adına Dental yazılım kapsamında Macrodental tercih edilmektedir. Oluşturulan hasta takip programı temelde olduğu gibi hastanın var olan anamnez bilgileri kayıt edilmektedir. Anamnez bilgilerinin yanı sıra görüntüleme işlemleri de sistemde bulunmaktadır. Öne çıkan özellikleri ise şu şekildedir:

 • Kolay takip ve kullanıcı dostu arayüzü sayesinde ekstra bir zorluk yaşanmadan yazılım kullanılmaktadır. Özellikle üç boyutlu sistemler sayesinde diş hekimlerinin beklentileri karşılanmaktadır. Bunlarla birlikte yazılım içinde randevu defteri de oluşturulmaktadır. Randevuların karışmaması ve kontrol altında olması adına çok önemli olmaktadır.
 • Hastaların daha sonra gelmesi gereken kontrol randevuları ya da özel günlerinde iletişim kurabilmek adına SMS sistemi bulunmaktadır. Hastaların kendini daha özel hissetmesi ve randevuyu hatırlaması adına mesaj ile bildirim yapılmaktadır. Kliniğe dair de gelir ve gider raporları, Sağlık Bakanlığı raporları oluşturulmaktadır.
 • Dental yazılım kapsamında bu yazılımın e-reçete hakkında bir bilgi vermemektedir. Bizzat sitesinde tanıtımda gösterilmeyen bu husus özellikle reçete oluşturma esnasında problem yaratmaktadır. Bulut desteği de bizzat belirtilmemekle birlikte uzaktan bağlantı seçeneği sunulmaktadır.

Medicasimple

Medicasimple, hasta takip programı olarak kullanabilmek için deneyimlenebilmektedir. Kolay arayüz sistemine sahip olması kullanımı daha pratik hale getirmektedir. Sistem üzerinde online takvim ve randevu oluşturmak mümkündür. Hastalarınız böylece rahat bir şekilde randevuyu kendi seçebilir ve klinikten randevu alabilmektedir. Öne çıkan özellikleri ise aşağıdaki gibidir:

 • Uzaktan erişim neticesinde farklı cihazlardan mobil ya da masaüstü fark etmeksizin kontrol sağlanmaktadır.
 • Kontrolün dışında sistem üzerinde değişim yapabilmek ve bilgi girişi sağlamak da mümkün olmaktadır.
 • Son olarak dental görüntü kayıtları ile hastanın var olan röntgen görüntüleri sisteme kayıt edilmektedir.

Sonuç

En iyi Dental yazılım seçimi sırasında hasta takip programları incelendiğinde değişik avantaj ve dezavantajlar bulunmaktadır. Gerek e-fatura gerekse bulut sistemi ile sahip olduğu avantajların birleştiği DentalBulut bu aşamada öne çıkmaktadır.
DentalBulut aynı zamanda 14 günlük deneme süresi ile emin olmayanlara ön deneyim sunmaktadır. Karar aşamasında deneme döneminde ilgili izlenimler elde edilebilir. Buna bağlı olarak ise uygun süre ve paket tercihi sağlanarak dental hasta takip programı kullanımı sağlanabilmektedir.

dis-hekimi-hasta-takip-programi

Uyarı: Türk Dişhekimleri Birliği ağız diş sağlığı muayene ve tedavi ücret tarifesini Aralık 2022 itibariyle duyurdu. Yeni tarife detaylarına TDB Rehber Tarife 2023 başlıklı blog yazımız üzerinden erişim sağlayabilirsiniz!

Sıkça Sorulan Sorular

DentalBulut Nedir?

DentalBulut, diş kliniklerine ve muayenehanelerine hasta takip sistemi çözümleri sunan ve 2010 yılından beri hizmet veren bir markadır.

NovaSoft Nedir?

Novasoft, dental hasta takip programı kapsamında tercih edilebilecek programlar arasında yer alan bir firmadır.

MedicaSimple Nedir?

MedicaSimple, hasta takip yazılımı çözümü sunan markalardan biri olarak yer almaktadır.

BulutKlinik Nedir?

BulutKlinik, hasta takip çözümleri sunan markalar arasında yer alan bir markadır.

DentaLine Nedir?

DentaLine, dental alanda hizmet veren bir firmadır.

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir